Loomio

Ogólnopolski Strajk Kobiet


Róbmy rzeczy!

Kilka tygodni po tym, jak zaczęły się protesty po oświadczeniu mgr Przyłębskiej w sprawie aborcji, powołałyśmy Radę Konsultacyjną, której zadaniem jest zbieranie głosów z protestów i proponowanie rozwiązań – krótkoterminowych, możliwych do wdrożenia praktycznie od ręki, i długoterminowych.

Rada to 500 osób w 14 zespołach, aktywistki i aktywiści, eksperci i ekspertki, pracujące w wolnym czasie, pro bono. Jako Ogólnopolski Strajk Kobiet zapewniamy Radzie sekretariat i wszelkie inne wsparcie. 

Na Loomio znajdziecie publikowane na bieżąco wyniki pracy zespołów Rady – do tej pory efekty swoich prac przedstawiły zespoły: prawa kobiet, praca, edukacja, świeckie państwo, klimat, prawa lgbt+, praworządność. W każdym z obszarów tematycznych znajdziecie część zgłaszanych w proteście problemów (na Loomio opisanych jako „tematy“) plus propozycje rozwiązań. Loomio to narzędzie partycypacyjne, znane w ponad 100 krajach, gdzie obywatelki/obywatele mogą zabrać głos, aby współrządzić. Możecie się odnieść do proponowanych rozwiązań, jak również zaproponować własne oparte na Waszej wiedzy i doświadczeniu.

Każdy z otwartych już obszarów tematycznych będzie uzupełniany o kolejne tematy, kiedy dany zespół Rady zaproponuje przynajmniej jedno rozwiązanie, albo jeśli zaproponujecie je Wy!

Kolejne wątki tematyczne będą otwierane wraz z postępem prac kolejnych zespołów Rady. Ale zawsze będziemy Wam przedstawiać nie tylko temat, ale i zalążek adekwatnego rozwiązania. Bo to musi być dyskusja o czymś!


Przypominamy adresy zespołów Rady Konsultacyjnej, do których możecie zgłaszać swoje postulaty (tematy):

edukacja@strajkkobiet.eu

klimat@strajkkobiet.eu

kobiety@strajkkobiet.eu

kultura@strajkkobiet.eu

lgbt@strajkkobiet.eu

media@strajkkobiet.eu

niepelnosprawnosc@strajkkobiet.eu

nopasaran@strajkkobiet.eu (walka z faszyzacją Polski)

praca@strajkkobiet.eu

praworzadnosc@strajkkobiet.eu

psychiatria@strajkkobiet.eu

swieckiepanstwo@strajkkobiet.eu

zdrowie@strajkkobiet.eu

zwierzeta@strajkkobiet.eu

Wiemy, że zmiany systemowe, w tym zmiany ustaw, są w wielu wypadkach konieczne. Ale pamiętajmy, że nie piszemy programu Polska 2100, kwitu do szuflady, tylko działamy tu i teraz, a więc szukamy przede wszystkim rozwiązań, które możemy wdrożyć za tydzień, za miesiąc, od jutra, teraz!


Zacznij od obszaru, który jest dla Ciebie najważniejszy, klikając poniżej lub wybierając "podgrupy" lub "subgroups" w menu:

PRAWA KOBIET | EDUKACJA | PRACA | ŚWIECKIE PAŃSTWO | KLIMAT | PRAWORZĄDNOŚĆ | LGBT+


Aby przełączyć się na język polski: W menu po lewej stronie, kliknij w Edytuj profil, a następnie: Wybierz język.

Aby rozpocząć debatę, kliknij w "dołącz do grupy" lub "join group" (przycisk poniżej).


WSKAZÓWKI DO DEBATOWANIA ONLINE
To miejsce jest do ważnej debaty.

  • Traktuj innych z szacunkiem, kieruj się życzliwością i troską o naszą wspólną sprawę.

  • Bądź krytyczna, jeśli jakieś rozwiązania uznajesz za błędne, czy wręcz szkodliwe, ale staraj się być przy tym konstruktywna.

  • Brak tolerancji na mowę nienawiści. Nienawistne lub obraźliwe wpisy będą usuwane.