Loomio
Tue 20 Apr 2021 3:53PM

Dodatkowe 12 dni wolne w roku dla każdego z rodziców dzieci lat 0-14

SRO Sekretariat RK OSK Public Seen by 104

Diagnoza sytuacji:

Obecnie rodzice i opiekunowie mają prawo jedynie do dwóch dni (lub 16 godzin) wolnych od pracy w ciągu roku, poświęconych na opiekę nad dziećmi do lat 14. Jest to czas, który można przeznaczyć np. na opiekę nad dzieckiem w czasie, kiedy placówki opiekuńcze lub edukacyjne są zamknięte, na wizytę lekarską, załatwienie spraw urzędowych itp. Dwa dni w ciągu roku to zbyt mało, zwłaszcza gdy w rodzinie jest kilkoro dzieci (limit godzin jest niezależny od liczby dzieci). Im słabiej działa system publicznych usług, tym częściej opiekunowie muszą korzystać z dni wolnych, by zaspokoić istotne potrzeby dziecka lub rodziny - nie powinno się to odbywać kosztem dni przeznaczonych na urlop.

Każdemu z rodziców wychowujących dziecko i zatrudnionych na umowę o pracę lub pracujących na podstawie innej umowy, powinno przysługiwać 12 dni wolnych od pracy w skali roku (łącznie zatem w przypadku obojga zatrudnionych rodziców będą to 24 dni wolne w skali roku). Płaca za pracę opiekuńczą wykonywaną w tych dniach przez jednego albo drugiego z rodziców, powinna być równowartością płacy uzyskiwanej przez niego za pracę najemną, tak jak w obecnym rozwiązaniu. Praca ta powinna być opłacona i oskładkowana po połowie przez państwo i pracodawcę.



Rozwiązanie:

  • Każdemu z rodziców wychowujących dziecko i zatrudnionych na umowę o pracę lub pracujących na podstawie innej umowy, powinno przysługiwać 12 dni wolnych od pracy w skali roku (łącznie zatem w przypadku obojga zatrudnionych rodziców będą to 24 dni wolne w skali roku). Płaca za pracę opiekuńczą wykonywaną w tych dniach przez jednego albo drugiego z rodziców, powinna być równowartością płacy uzyskiwanej przez niego za pracę najemną, tak jak w obecnym rozwiązaniu. Praca ta powinna być opłacona i oskładkowana po połowie przez państwo i pracodawcę.

  • Zmienić brzmienie art. 188 § 1 Kodeksu Pracy na następujące: „Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 96 [lub 84 po skróceniu dnia pracy do 7 godzin] godzin albo 12 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia”.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").


SRO

Poll Created Tue 20 Apr 2021 4:07PM

Jak oceniasz rozwiązanie: "Zmienić brzmienie art. 188 § 1 Kodeksu Pracy..."? Closed Sat 22 May 2021 10:02PM

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie źle 50.0% 1 M
Zdecydowanie dobrze 50.0% 1 JG
Raczej źle 0.0% 0  
Ani dobrze, ani źle 0.0% 0  
Raczej dobrze 0.0% 0  
Undecided 0% 1 SRO

2 of 3 people have participated (66%)

SRO

Poll Created Thu 22 Apr 2021 10:13AM

Jak oceniasz rozwiązanie: "Każdemu z rodziców wychowujących dziecko i zatrudnionych na umowę o pracę lub pracujących na podstawie innej umowy, powinno przysługiwać 12 dni wolnych od pracy w skali roku"? Closed Sat 22 May 2021 10:02PM

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie źle 66.7% 2 K M
Zdecydowanie dobrze 33.3% 1 JG
Raczej źle 0.0% 0  
Ani dobrze, ani źle 0.0% 0  
Raczej dobrze 0.0% 0  
Undecided 0% 1 SRO

3 of 4 people have participated (75%)

M

Maria Sun 2 May 2021 12:54PM

Zdecydowanie źle

Starsze dzieci, chodzące do szkoły, mają przecież wakacje, tym samym mają więc wolne ich rodzice - po co im więc dodatkowe wolne, zważywszy na to, że mamy przecież soboty i niedziele, a ponadto różne święta?

Poza tym dlaczego ktoś miałby płacić rodzicowi za wykonywanie przez niego naturalnych obowiązków wobec osoby najbliższej i kochanej (zakładam, że mowa o dzieciach chcianych)?

M

Maria Sun 2 May 2021 12:56PM

Gdyby już miało to zostać wprowadzone, przydałoby się moim zdaniem podwyższenie wieku dziecka do lat piętnastu. W przypadku zaś dzieci obciążonych chorobami, niepełnosprawnościami, upośledzeniami - postulowałabym zniesienie ograniczeń wiekowych.