Loomio
Tue 15 Dec 2020 4:22PM

Temat: DOŚĆ ŚMIECIÓWEK: Uspołecznienie kontroli pracy

O oskap Public Seen by 206

Śmieciowe zatrudnienie:

  • W gastronomii, handlu czy ochronie przepisy są łamane na masową skalę. 

  • Pracodawcy preferują przyjmowanie pracowników na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. 

  • W branży produkcji i logistyki tysiące kobiet, zwłaszcza młodych, miesiącami pracuje za pośrednictwem firm zewnętrznych tj. agencji pracy tymczasowej. 

  • W innych branżach "króluje” fikcyjne samozatrudnienie. 

  • Patologią są seryjne umowy na czas określony.

Brak dostępu do podstawowych praw przez umowy śmieciowe:

  • Na umowach śmieciowych kobiety nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego, który jest zagwarantowany przez art. 33 Europejskiej Karty Praw Podstawowych. Urlop macierzyński jest prawem człowieka, kolejnym prawem, którego Polki zostały pozbawione. 

  • Osoby pracujące na umowy o dzieło też powinny mieć prawo do emerytury, płatnego urlopu i ochrony zdrowia. 

  • Umowy zlecenia i o dzieło powinny służyć tylko do regulowania współpracy krótkoterminowej, pozbawionej cech stosunku pracy (czyli do takiej, która odbywa się w dowolnym miejscu, czasie i bez nadzoru przełożonego).


Rozwiązanie:

Uspołecznienie kontroli pracy oraz wzmocnienie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy do ścigania nieuczciwych pracodawców i dofinansowanie na ten cel, tak by była w stanie wychwytywać i karać pracodawców za unikanie kodeksowych umów. Kary te muszą być dolegliwe.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").



M

Mariusz Fri 25 Dec 2020 9:05PM

Zdecydowanie dobrze

PIP powinien móc działać szybciej i efektywniej. Pracownik dziś nie wierzy w siłę tej instytucji. Wiem, bo przez kilka lat pracowałem fizycznie w fabryce i z bliska przyglądałem się naginaniu i łamaniu prawa przez pracodawcę.

K

Karolina Sat 26 Dec 2020 8:54PM

Ani dobrze, ani źle

PIP musi zacząć dbać o pracownika. Prawa pracowników są święte -tu nie ma mowy o nadgorliwości, bo chronią przed wyzyskiem i upodleniem czlowieka.Ograniczenie tych umów do konkretnych branż to jedno, a problem zostaje nadal i ludzie będą pracować na czarno, by mieć więcej kasy. ZUS musi inwestować pieniądze w jakies akcje np. Spółek państwowych, by zlikwidować dług, a w późniejszym czasie pomiejszać składki, by pracownik dostawał jak najwiecej, bez straty dla pracodawcy.

S

Saura Tue 29 Dec 2020 10:49PM

Ani dobrze, ani źle

Śmieciówki to często jedyne wyjście dla ludzi, by godnie zarobić, zwłaszcza w wolnych zawodach. Wysokie składki i brak perspektywy emerytury odstraszają od UoP, która dramatycznie obciąża pracodawcę. Należy przede wszystkim zluzować z obciążeniami przy UoP.

AB

Adam Baranowski Wed 30 Dec 2020 12:24AM

Ani dobrze, ani źle

Umowy cywilne powinny być zawierane wyłącznie z usługodawcami tj. firmami lub spółdzielniami, koszt wykonania usługi nie może być niższy niż płaca minimalna (a powinien być wyższy by promować zatrudnienie, a nie B2B) , a agencje pracy powinny być zdelegalizowane.

Wasze rozwiązanie nic nie zmieni, jak długo śmieciówka jest jedyną alternatywą dla bezrobocia, bo składający donos do PiP zostanie wyrzucony z pracy bez podania przyczyny i obciążony kosztami zaległych składek ZUS.

K

Katarzyna Wed 30 Dec 2020 10:27AM

Raczej źle

Zgoda, że w wielu miejscach łamane są prawa, ale jako pracodawczyni chciałabym, aby PIP miała więcej obiektywizmu w stos. do łamania prawa przez pracowników. Z mojego 30-letniego doświadczenia mogę sporo o tym pisać, ("lewe" zwolnienia w okresie wypowiedzenia, nadużywanie L4 w ciąży, gdzie nie zawsze jest problem, brak odpowiedzialności za błędy w pracy itd.). Po likwidacji 2 stanowisk z zachowaniem procedury sprawa skończyła się w Sądzie Pracy, a my musieliśmy wypłacić odszkodowanie.

O

Ola Thu 31 Dec 2020 1:15PM

Zdecydowanie dobrze

O umowach śmieciowych mogłabym napisać książkę albo doktorat. To się musi skończyć, patologia zmuszania do zakładania samodzielnej działalności gospodarczej (inaczej Cie nie zatrudnimy) i nie ozusowane umowy o dzieło (0 płatnego urlopu i brak chorobowego) tam gdzie ewidentnie występuje stosunek pracy na umowę o pracę (8h dziennie, 5 x w tygodniu w biurze itd). Pracodawcom to się opłaca i jest to dozwolone, trzeba tak zmienić prawo by im się to nie opłacało. Więcej kontroli TAK!

GB

Grzegorz Bojkowski Fri 1 Jan 2021 5:01PM

Zdecydowanie źle

No i co ma dać zmniejszenie swobody zawierania umów? Ja to raczej proponuję, żeby państwo pinowało tylko tego czy umowa jest dotrzymywana, a nie jak jest zawierana. Jak chcę sobie pracować ponizej minimalnej to czemu mam nie móc? Moje ciało, mój wybór.

PP

Piotr P Tue 5 Jan 2021 1:37AM

Raczej źle

Wiele pracodawców (i pracowników!) unika umowy o pracę poniewaz wiąże się ona z monstrualnymi kosztami po obu stronach. Problemem w naszym państwie nie są śmieciówki tylko to, że państwo zabiera 50% kosztów jakie ponosi pracodawca aby kogoś zatrudnić.

Aby pracownik mógł zarobić 2000zł 'na rękę' (co jest kwotą śmieszną w Europie) pracodawca musi zapłacić ponad 3300zł - tj. pracownik musi wygenerować mu zysk przewyższający to 3300.

R

Robert Tue 22 Dec 2020 2:28PM

umowy o dzieło to bardzo fajne rozwiązanie (zresztą, vide swoboda zawierania umów) jeśli ktoś od czasu do czasu robi jakieś zlecenia np na strony internetowe, a na co dzień np uczy się lub jest gdzieś na umowie o pracę.

także umowy o dzieło to super narzędzie w pewnych okolicznościach życiowych i wg mnie powinien być przepis który mówi o tym, że nie wolno np. zatrudniać na umowę o dzieło dłużej jak 6 miesięcy i zabezpieczyć go dodatkowymi obwarowaniami, żeby nie było spryciarzy którzy zatrudniają kogoś na 6mcy, potem robią 2 tygodnie przerwy i znowu tą samą osobę zatrudniają na 6 miesięcy na uod.


uod się sprawdza w wielu kontekstach a w innych stosowane jest do pracowniczego wysysku, warto rozdzielić te kwestie. no i zastanowić się nad tym że faktycznie wielu ludzi dostnaie na uop mniej niż na uoz/uod.

A

Andrzej Tue 22 Dec 2020 7:04PM

a czym się różnią umowy o dzieło a umowy zlecenia, czy umowy o pracę. Znam doskonale umowy o pracę, podobno wiele róznicy nie ma pomiędzy umową o pracę, a zleceniem

Load More