Loomio
Tue 15 Dec 2020 4:22PM

Temat: DOŚĆ ŚMIECIÓWEK: Uspołecznienie kontroli pracy

O oskap Public Seen by 206

Śmieciowe zatrudnienie:

  • W gastronomii, handlu czy ochronie przepisy są łamane na masową skalę. 

  • Pracodawcy preferują przyjmowanie pracowników na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. 

  • W branży produkcji i logistyki tysiące kobiet, zwłaszcza młodych, miesiącami pracuje za pośrednictwem firm zewnętrznych tj. agencji pracy tymczasowej. 

  • W innych branżach "króluje” fikcyjne samozatrudnienie. 

  • Patologią są seryjne umowy na czas określony.

Brak dostępu do podstawowych praw przez umowy śmieciowe:

  • Na umowach śmieciowych kobiety nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego, który jest zagwarantowany przez art. 33 Europejskiej Karty Praw Podstawowych. Urlop macierzyński jest prawem człowieka, kolejnym prawem, którego Polki zostały pozbawione. 

  • Osoby pracujące na umowy o dzieło też powinny mieć prawo do emerytury, płatnego urlopu i ochrony zdrowia. 

  • Umowy zlecenia i o dzieło powinny służyć tylko do regulowania współpracy krótkoterminowej, pozbawionej cech stosunku pracy (czyli do takiej, która odbywa się w dowolnym miejscu, czasie i bez nadzoru przełożonego).


Rozwiązanie:

Uspołecznienie kontroli pracy oraz wzmocnienie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy do ścigania nieuczciwych pracodawców i dofinansowanie na ten cel, tak by była w stanie wychwytywać i karać pracodawców za unikanie kodeksowych umów. Kary te muszą być dolegliwe.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").



T

Tomek Tue 22 Dec 2020 9:39PM

Raczej źle

Ta patologia jest zdecydowanie głębsza. Nasz przykład... partnerka pracowała pół roku na UZ, po pół roku wywalczyła etat. W między czasie udało się nam zajść w ciążę. ZUS odmówił zasiłku macierzyńskiego twierdząc że zmiana formy zatrudnienia była bezpodstawna. Próbował to udowodnić przed sądem. Przegrał ale pieniędzy i tak nie wypłacił. To Państwo i jego instytucje nie działają! Nie wystarczy dać im więcej kasy

A

adam Tue 22 Dec 2020 10:11PM

Raczej dobrze

Zaznaczam, ze jestem przeciwnikiem narzucania pracownikom umowy o pracę jako formy zatrudnienia, natomiast jesli pracodawca zatrudnia na umowe zlecenie a praca w pelni spelnia kryteria umowy o pracę to nie powinno tak byc. Wiec kontrole jak najbardziej. Poza tym stworzenie alternatywnej formy zatrudnienia - gdzie pracownik rezygnuje z pewnych przywilejow w zamian za wyzsze wynagrodzenie

BF

Bartek Fijałkowski Tue 22 Dec 2020 10:57PM

Ani dobrze, ani źle

Każda z tych umów ma swój sens, myślę że większym problemem będzie brak możliwości rezygnacji z niektórych opcji przy umowie o pracę. Przykładowo nie chce zbierać na emeryturę przez państwo, jednak przy UoP jestem do tego zmuszony.

AM

Amanda Mądry Tue 22 Dec 2020 11:13PM

Ani dobrze, ani źle

Pomysł spoko, ale nie do końca.

Nie powinniśmy likwidować tych umów co już są. Można zrobić tą umowę na czas nieokreślony bardziej atrakcyjną, bardziej opłacalną dla pracodawcy.

Jakiś przymus zatrudnienia na stałe, po max trzech umowach na 3 miesiące. Czy coś takiego.

I napewno zaostrzyć kary i egzekwować bardziej to prawo. Sprawdzać.

CS

ciekawy swiata Wed 23 Dec 2020 12:33AM

Raczej źle

Jestem zwolennikiem pewnego rodzaju kontroli, ale na pewno nie tego, żeby -wystarczająco już opresyjne państwo - gnębiło przedsiębiorców ! jeśli pracownikowi nie odpowiada praca: niech zaglosuje nogami. w dobie Internetu bardzo łatwo uzyskać opinię o pracodawcy

BP

Bartosz Palocha Wed 23 Dec 2020 1:55AM

Zdecydowanie dobrze

Kontrola pracodawcy to jedyne rozwiązanie. Wyzysk pracowniczy to niestety powszechne zjawisko, które powiązane jest z etyką. Niestety nie można czekać aż pracodawcy staną się bardziej etyczni, bo to kwestia włąsnego sumienia, a z tym nie jest łatwo. Zresztą zły przykład idzie z góry. Sam przez wiele lat pracowałem w jednym z największych dzienników ogólnopolskich, który mienił się obrońcą zwykłego człowieka. W tym samym czasie w przypadku własnych pracowników łamane były wszelkie zasady.

O

Olek Wed 23 Dec 2020 7:39AM

Zdecydowanie dobrze

PIP jest niewydolna i nie ma szans ścigać i karac nieuczciwych pracodawców. Spoleczny inspektor/ka pracy powinni miec kompetencje PIP. A sama PIP powinna byc masywnie dofinansowana

DU

Deleted account Wed 23 Dec 2020 8:43AM

Raczej źle

Pracobiorca, co do zasady powinien mieć zagwarantowane prawo negocjowanie z pracodawcą formy zatrudnienia a następnie zgodzenia się / lub nie na zaproponowane warunki pracy i płacy. (zgodnie z tezą: Mamy prawo decydować o sobie). Interwencji instytucjonalnej powinno podlegać nieprzestrzegania przez strony warunków zawartej umowy o świadczenie pracy (w formie uzgodnionej pomiędzy stronami) w tym warunków BHiP, które musi zapewnić pracodawca.

PK

Paweł Kaczmarczyk Wed 23 Dec 2020 10:08AM

Raczej źle

Wiele umów na rynku to elastyczność. Inne założenia idąc do pracy ma student, inne rodzic. Problemem nie są umowy ale ich wykorzystanie przez pracodawców. Tu musi być przejrzystość i kontrola.

BT

Beata Trybuła Wed 23 Dec 2020 10:17AM

Zdecydowanie dobrze

Jeden z ważniejszych problemów. Czytam, że niektórzy wolą zlecenia ( młodzi ) bo mogą zarobić więcej. Zapewniam Was, że kiedyś podziękujecie jeżeli zlecenie będzie oskładkowane jak umowa. Śmieciówka to przede wszystkim zero praw pracowniczych. Godziny i warunki pracy, stawki wynagrodzenia potrącenia poza kopletną ochroną o wypadku w pracy czy zachorowaniu nie wspomnę. Zleceniodawca może robić co chce i nikt was nie ochroni bo PIP zajmuje się tylko pracownikami na umowach o pracę.

Load More