Loomio
Tue 15 Dec 2020 4:22PM

Temat: DOŚĆ ŚMIECIÓWEK: Uspołecznienie kontroli pracy

O oskap Public Seen by 206

Śmieciowe zatrudnienie:

  • W gastronomii, handlu czy ochronie przepisy są łamane na masową skalę. 

  • Pracodawcy preferują przyjmowanie pracowników na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. 

  • W branży produkcji i logistyki tysiące kobiet, zwłaszcza młodych, miesiącami pracuje za pośrednictwem firm zewnętrznych tj. agencji pracy tymczasowej. 

  • W innych branżach "króluje” fikcyjne samozatrudnienie. 

  • Patologią są seryjne umowy na czas określony.

Brak dostępu do podstawowych praw przez umowy śmieciowe:

  • Na umowach śmieciowych kobiety nie mają prawa do urlopu macierzyńskiego, który jest zagwarantowany przez art. 33 Europejskiej Karty Praw Podstawowych. Urlop macierzyński jest prawem człowieka, kolejnym prawem, którego Polki zostały pozbawione. 

  • Osoby pracujące na umowy o dzieło też powinny mieć prawo do emerytury, płatnego urlopu i ochrony zdrowia. 

  • Umowy zlecenia i o dzieło powinny służyć tylko do regulowania współpracy krótkoterminowej, pozbawionej cech stosunku pracy (czyli do takiej, która odbywa się w dowolnym miejscu, czasie i bez nadzoru przełożonego).


Rozwiązanie:

Uspołecznienie kontroli pracy oraz wzmocnienie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy do ścigania nieuczciwych pracodawców i dofinansowanie na ten cel, tak by była w stanie wychwytywać i karać pracodawców za unikanie kodeksowych umów. Kary te muszą być dolegliwe.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").



Item removed

O

Poll Created Tue 15 Dec 2020 9:41PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania, opracowaną przez Radę Konsultacyjną OSK? Closed Fri 15 Jan 2021 10:11PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.


Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 56.4% 44 O E RS D M B A IP DU AC ZJ KP AS G P D PK M KK M
Raczej źle 14.1% 11 M DU J P DU T K CS PK K PP
Ani dobrze, ani źle 11.5% 9 S S AK M AM BF AB A K
Raczej dobrze 9.0% 7 H R A BB MK A T
Zdecydowanie źle 9.0% 7 J M O DM O J GB
Undecided 0% 1 O

78 of 79 people have participated (98%)

AK

Aleksandra Krzywdzińska Tue 22 Dec 2020 2:01PM

Ani dobrze, ani źle

Jestem studentką przed 26 R.ż. i utrzymuję się sama. Zarabiając 3000zł brutto - na umowie zleceniu moja kwota netto wynosi równe 3000zł, bo nie muszę odprowadzać składek, takich jak ZUS (czyli emerytura, której i tak nigdy nie zobaczę), czy składka zdrowotna (którą przy zatrudnieniu na zlecenie odprowadzają za mnie rodzice, a na UOP nie wiedzieć czemu zabierają mi ją z pensji). Jeżeli na rynku pracy zabraknie umowy zlecenia, na UOP zarobię o wiele za mało, by się utrzymać.

M

Mateusz Tue 22 Dec 2020 2:48PM

Raczej źle

Nie należy ich likwidować na pewno, bo mają swoje plusy. Problemem są tylko firmy, którzy wykorzystują ludzi przez te umowy w nieskończoność. Z urlopem macierzyńskim to może i racja, aczkolwiek nie wiadomo jak to liczyć wtedy, bo przecież płaci się za efekt pracy, nie za czas. Można by jakieś ubezpieczenie wtedy się składać ogólne/składkę ew. z kwotą równą dla każdej kobiety w ciąży. Mam dwóch znajomych na fikcyjnym samozatrudnieniu - ten co ma dobry hajs ma fajnie, ten drugi nie

KP

Krzysztof Puzio Tue 22 Dec 2020 3:42PM

Zdecydowanie dobrze

Obecnie pracodawcy decydują się naginać prawo bo im się to opłaca. Nawet jeżeli pracownik udowodni że jego praca ewidentnie nie była zleceniem i powinna podlegać pod zwykłą umowę o pracę to jedyne co realnie może uzyskać przed sądem to "zwrot za zaległe urlopy". Dla nieuczciwego pracodawcy to żadne konsekwencje.

J

Jakub Tue 22 Dec 2020 3:58PM

Raczej źle

Propozycja OSK nie rozwiązuje przyczyny dzięki której przez ostatnie 2 dekady najbardziej popularne stały się pozakodeksowe formy zatrudnienia, tj. niższych kosztów po stronie pracodawcy oraz mniejszej odpowiedzialności.

Jeżeli z Umowy o dzieło lub Umowy Zlecenie mają wynikać te same prawa, to ich oskładkowanie powinno być na takim samym poziomie, podobnie z samozatrudnieniem. To się musi przestać opłacać do jakiegoś poziomu wynagrodzenia, np. średniej krajowej.

P

Pola Tue 22 Dec 2020 4:38PM

Raczej źle

Tak zwane "śmieciówki" bywają korzystne szczególnie dla osób młodych, studentów, freelancerów. Oczywiście należy zwalczać praktykę zastępowania UoP śmieciówkami, natomiast trzeba głębiej zastanowić się nad przyczynami problemu i działać u jego źródeł.

M

Mikołaj Tue 22 Dec 2020 6:11PM

Zdecydowanie dobrze

I niech przykład idzie z góry, urzędy, sądy, ministerstwa, ciekaw jestem w ilu sprzątaczka jest zatrudniona na uś, albo samozatrudnione stewardessy w LOT

A

Andrzej Tue 22 Dec 2020 6:58PM

Zdecydowanie dobrze

wielu pracodawców wprowadza po swojemu kodeks pracy, często konczy się ono na wyzysku, wszelkie skargi do Inspekcji Pracy są mało skuteczne, uwaga na wyzyski po stronie pracodawcow

J

Jarek.k Tue 22 Dec 2020 9:00PM

Zdecydowanie źle

Czy Wy siebie czytacie? Nie usuwacie problemu tylko szukacie narzedzia do karania winnych. Czytaj wymaluj minister Zero. Rozwiazcie problam smieciowek a nie wzmacniajce organow kontrolnych.

Load More