Loomio

Czy przyznać 40 mln do dyspozycji dla rad osiedli we Wrocławiu?

MJ
Mateusz Jarosiewicz Public Seen by 385

Dyskusja na temat zwiększenia kompetencji rad osiedlowych trwa we Wrocławiu od kilku lub kilkunastu lat. W ciągu ostatnich miesięcy włączyło się w nią także aktywne we Wrocławiu ruchy miejskie oraz organizacje pozarządowe.

22 lutego 2017 r. został złożony wypracowany wspólnie projekt uchwały do rady miejskiej, zakładający przekazanie blisko 40 mln złotych rocznie do dyspozycji radnych osiedlowych.

W środowisku radnych osiedlowych i radnych miejskich są różne opinie na temat tego projektu.

Projekt uchwały zakłada ustanowienie i zasady funkcjonowania Funduszu Rozwoju Osiedli w ramach budżetu Wrocławia. Zgodnie z projektem, środki finansowe dla osiedli są środkami przeznaczonymi wyłącznie na pokrycie wydatków związanych z inwestycjami na osiedlach, czyli dedykowana wyłącznie na prace inwestycyjne i remontowe.

Proponowana wysokość ustanowionego Funduszu Rozwoju Osiedli (FRO), to 1%, czyli skierowanie do rad osiedli co roku ponad 40 mln.

Cała treść proponowanego projektu:
http://bip.um.wroc.pl/uploads/files/Sesje_porzadki/831-17.pdf

Media lokalne o propozycji Funduszu Rozwoju Osiedli:
http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/pis-chce-wzmocnic-rady-osiedli-proponuje-zeby-miasto-dalo-im-40-mln-zl-na-inwestycje,11816952/
http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,radny-osiedlowy-obecny-model-rad-sprawdzal-sie-w-latach-90,wia5-3266-32338.html
http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,rady-osiedli-dostana-duze-pieniadze-jest-juz-projekt-uchwaly,wia5-3266-32082.html
https://wroclaw.tvp.pl/29185649/bezradni-radni-osiedlowi-pis-mamy-na-to-recepte

MJ

Mateusz Jarosiewicz started a proposal Wed 15 Mar 2017

Czy jesteś za przyjęciem ustawy w pierwszym czytaniu 23 marca? Closed Thu 23 Mar 2017

Outcome
by Mateusz Jarosiewicz Wed 10 May 2017

Przyjąć

Agree - 0
Abstain - 0
Disagree - 0
Block - 0
0 people have voted (0%)
MJ

Mateusz Jarosiewicz Fri 17 Mar 2017

W myśl projektu, środki w ramach FRO nie spowodują zwiększenia budżetów poszczególnych Osiedli i nadal pozostaną w budżecie miasta. Radni osiedlowi będą sięgać po pomoc miasta w kosztorysowaniu, projektowaniu, kwestiach prawnych, przetargowych i odbiorowych. Zadania nadal realizowane będą przez jednostki miejskie (przy ścisłej współpracy z Osiedlami). Ze strony Urzędu Miasta powinna być pomoc, nadzór, być może nawet do pewnego stopnia weryfikacja, ale w żadnym wypadku decyzyjność.

MJ

Mateusz Jarosiewicz Fri 17 Mar 2017

Kwota byłaby w pierwszym roku rozdysponowana równomiernie na wszystkie osiedla. Rozwiązanie to – w intencji tworzącego je środowiska – ma mieć charakter przejściowy. Po pierwszym roku funkcjonowania nowego systemu, gdy rady w jakimś stopniu zapoznają się z możliwościami funkcjonowania RFO, planowane jest dopracowanie zasad podziału.
(za artykułem w tuwroclaw.com).

KS

Krzysztof Suty Sat 18 Mar 2017

Zgoda,osiedla wiedzą jakie inwestycje są najpilniejsze do realizacji na ich terenie .

JG

Jarosław Góral Sat 18 Mar 2017

Ja uważam,że to dobry projekt.Czytelny , zwięzły i krótki. Gdyby został przyjęty to można by było go poprawić stosownie do potrzeb .

BC

Barbara Choinka Tue 21 Mar 2017

Popieram ten projekt. Trzymam mocno kciuki za Radnych Miejskich,aby choć w tej kwestii byli za zwykłymi mieszkańcami- żeby polityka zeszła na plan dalszy.

MF

Marzena Fortuna Tue 21 Mar 2017

Popieram projekt.

MJ

Mateusz Jarosiewicz Wed 22 Mar 2017

Dyskusja toczy się również na facebooku:
https://www.facebook.com/wojciech.kurzyjamski/posts/1867943466754147

BJ

Bartosz Jungiewicz Wed 22 Mar 2017

Na krótką metę, to rozwiązanie jest ok. Ale v nie rozwiąże problemu wiekszych inwestycj, a raczej uzupełni WBO o kolejne male aczkolwiek potrzebne inwestycje. Docelowo wrocław potrzebuje reformy administracyjnej i nowego modelu podziału środków i kompetencji, między ratuszem a jednostkami pomocniczymi.

SE

Wed 22 Mar 2017

Sądzę, że warto by wydatkowanie budżetu musiało obowiązkowo być poparte głosami mieszkańców by to była bardziej demokracja bezpośrednia niż pośrednia. Jest narzędzie do głosowania online w WBO, więc i tutaj widziałbym zastosowanie podobnego, gdzie np. trzech radnych osiedlowych mogłoby zgłosić projekt lub np. 1% mieszkańców osiedla. I głosy mieszkańców by się liczyły, były wiążące.

Demokracja przedstawicielska jest gorsza wg mnie od demokracji bezpośredniej i warto uczyć mieszkańców tej drugiej.