Loomio

Temat: RÓWNY DOSTĘP DO EDUKACJI ZDALNEJ: Platforma do nauczania zdalnego

MM Marta Malesińska Public Seen by 183

W wyniku przejścia na naukę zdalną, podobnie jak wiosną, część uczennic i uczniów ma utrudniony dostęp do edukacji lub została wykluczona z systemu.

  • Dzieci z defaworyzowanych środowisk  nie mają dostępu do sprzętu i internetu, często nie mają również niezbędnego wsparcia w domu, które pozwoliłoby im na korzystanie w pełni z nauki zdalnej. Są także dzieci, które w okresie zdalnej nauki nie nawiązują kontaktu ze szkołą i nie wiadomo co się z nimi dzieje.

  • Rząd przez pół roku nie zrobił nic, aby rozwiązać problemy związane ze zdalną edukacją, które były znane już w kwietniu.

  • Władze nie wypełniają obowiązku, który nakłada na nie Konstytucja.

  • Art. 70 Konstytucji RP Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów.


Rozwiązanie:
Uruchomienie ogólnokrajowej, bezpłatnej,  platformy do nauczania zdalnego.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

MM

Poll Created Tue 15 Dec 2020 4:31PM

Jak oceniasz tę propozycję rozwiązania, opracowaną przez Radę Konsultacyjną OSK? Closed Fri 15 Jan 2021 10:09PM

Zaznacz odpowiedź najbliższą Twojej ocenie tego rozwiązania.
W polu "Uzasadnienie" możesz wpisać swoje argumenty za lub przeciw temu rozwiązaniu oraz komentarze do niego.

Results

Results Option % of points Voters
Zdecydowanie dobrze 58.1% 25 M D B Z IP M A BB DU KD DU P AM A PK TJ K EL MW DM
Zdecydowanie źle 20.9% 9 B ZF K AA M R PC GB PP
Raczej źle 9.3% 4 SC AJ BF MK
Ani dobrze, ani źle 7.0% 3 MK D DE
Raczej dobrze 4.7% 2 P T
Undecided 0% 0  

43 of 43 people have participated (100%)

DU

Deleted account Tue 22 Dec 2020 4:44PM

Zdecydowanie dobrze

Obecnie w szkołach korzysta się z różnych platform, a nawet z trzech w jednej szkole. Uczniowie i rodzice na każdym przedmiocie korzystają z innych narzędzi, muszą się za każdym razem przelogować, a materiały edukacyjne są rozrzucone po w różnych miejscach co utrudnia proces nauczania. Jednolita platforma edukacyjna pomoże to wszystko uporządkować.

B

Boud Tue 22 Dec 2020 6:47PM

Zdecydowanie źle

Jest zdecydowanie źle bo brakuje kluczowy kryterium, że platform musi być na bazie wolnego oprogramowania, np BigBlueButton (BBB), Moodle, Jitsi, Edumeet, EOSC na PCSS. Użycie MS Teams/Zoom/Google Classroom, to łamania podstawowych zasad edukacyjnych.

BBB: https://en.wikipedia.org/wiki/BigBlueButton

TJ

Tomek Jędrzejczyk Tue 22 Dec 2020 8:19PM

Zdecydowanie dobrze

Ale ... diabeł tkwi w szczegółach i tu głos Boud ma duże znaczenie czego NIE wolno zlekceważyć. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Warto było by to dodać do ROZWIĄZANIA.

ZF

Zbigniew Finfando Tue 22 Dec 2020 10:54PM

Zdecydowanie źle

Każda szkoła musi mieć prawo wyboru własnego pakietu sprzętu/uslug/aplikacji bo to pozwala realizować unikalny plan edukacji. Centralna platforma dla wszystkich oznacza, że nie będą spełnione specyficzne wymagania, które decydują o tym, że szkoła jest postrzegana jako lepsza lub gorsza. Opracowanie standardów i zwiększenie subwencji oświatowej będzie lepszym rozwiązaniem.

AJ

Anna Juniewicz Tue 22 Dec 2020 10:57PM

Raczej źle

Jestem za ujednoliceniem narzędzi na poziomie szkoły, ale scentralizowana platforma dla wszystkich brzmi jak potencjalne problemy z wydajnością i zarządzaniem. Kto zarządzałby tu bezpieczeństwem, kto odpowiedzialny byłby za content? Co oznacza "ogólnokrajowa platforma"? Wszyscy na moodlu, ale na różnych instancjach, czy cała PL na jednej instancji ("platformie")? Itp. itd. Przy okazji: BARDZO się cieszę, że poruszamy temat bezpieczeństwa danych i odpowiedzialności komercyjnych dostawców:)

D

Dorka Wed 23 Dec 2020 9:46AM

Ani dobrze, ani źle

Platforma powinna powstać już pól roku temu, mimo to jestem zdania, że powinna mimo wszystko zostać przygotowana na przyszłość, abyśmy w razie potrzeby mogli z niej korzystać. Natomiast nasze myślenie powinno iść w kierunku wykorzystania takiej platformy w przyszłości. Trzeba też myśleć o przeszkoleniu z niej wszystkich nauczycieli a to zajmie najwięcej czasu. Nie da się czegoś wprowadzić bez umiejętności korzystania z tego osób, które mają z tym pracować.

EL

Ewa Lipińska Wed 23 Dec 2020 12:40PM

Zdecydowanie dobrze

Bardzo ważny problem, który potwierdza nieudolność tego rządu.

AA

AS Andrzejewski Wed 23 Dec 2020 2:14PM

Zdecydowanie źle

Trzeba polegać na rozwiązaniach firm trzecich, które dysponują odpowiednią mocą przerobową serwerów. Państwo niestety takowej nie posiada, dlatego "narodowa platforma edukacyjna" od strony technicznej byłaby porażką.

M

Marina Wed 23 Dec 2020 6:39PM

Zdecydowanie źle

Nie ma bezpłatnych rzeczy - kto ma za nią zapłacić albo z ktorych funduszy i na co odbierzemy pieniadze by realizować ten cel?

Load More