Loomio

Konsultacje społeczne ws. Mostu Wschodniego

MJ
Mateusz Jarosiewicz Public Seen by 379

Prezydent Dutkiewicz obiecywał w kampanii wyborczej, że będzie bliżej mieszkańców. Dlaczego w takim razie nie ma żadnej dyskusji o Moście Wschodnim? W tej sprawie jest wiele wątpliwości, dlatego proponujemy przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Wnioskujemy do prezydenta Dutkiewicza i zależnych od niego radnych z klubu Nowoczesnej o zorganizowanie konsultacji społecznych ws. wydawania pieniędzy na inwestycje transportowe. To nasza reakcja na zapowiedź budowy Mostu Wschodniego. To bardzo ważna i potrzebna inwestycja, jednak nie ma danych, które pozwalałyby uznać, że to budowa tego mostu powinna mieć najwyższy priorytet.

Pytań wokół tej inwestycji jest wiele. Decyzje zapadają ponad głowami mieszkańców, a władza niewiele tłumaczy. Jakie są nasze trzy podstawowe wątpliwości?

 1. Koszt budowy mostu

Nie mamy żadnych podstaw, by wierzyć, że Most Wschodni będzie kosztował wrocławian 200 mln zł. Taką kwotę obiecywał ostatnio prezydent. Dlaczego to wątpliwe lub wręcz nierealne? Po pierwsze, jeszcze kilka miesięcy temu w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, czyli najważniejszym dokumencie miejskim z listą wycenionych inwestycji, widniała kwota 377 mln zł. Z dnia na dzień zmniejszono ją niemal dwukrotnie, a mieszkańcy nie ujrzeli żadnej analizy, która uzasadniłaby mniejsze koszty.

Po drugie, doskonale pamiętamy obietnice o kosztach budowy stadionu czy Narodowego Forum Muzyki. Jako podatnicy zapłaciliśmy za nie kilka razy więcej niż początkowo deklarowali decydenci.
forum

 1. Dlaczego most kosztem tramwajów?

Cały czas nie usłyszeliśmy od władz miasta, dlaczego jeden most jest ważniejszy niż linie tramwajowe na 8 osiedli? Rzeczywiście, kwota 200 mln zł wystarczyłaby na budowę ok. 13 km torowisk na [1]:

 • Maślice i Stabłowice,
 • Jagodno,
 • Muchobór Wielki,
 • Bartoszowice,
 • Gądów,
 • Księże Wielkie oraz na ulicach
 • Suchej,
 • Kamieńskiego.

Czy jeden most jest ważniejszy od dostępnej i atrakcyjnej komunikacji zbiorowej na 8 osiedlach?

Co więcej, prezydent Dutkiewicz obiecywał w kampanii wyborczej, że będzie przeznaczał więcej pieniędzy na inwestycje tramwajowe niż na inwestycje drogowe. Tymczasem jeden most jest droższy niż wkład własny w budowę torowisk do 2021 roku! Te ostatnie mają kosztować wrocławian 150 mln zł.

tramwaj
3. Co pilniejsze: most czy remonty ulic?

Możemy też na ten problem spojrzeć inaczej. Co jest pilniejsze: budowa mostu czy modernizacja ulic, które czekają na remont od dekad? Pomorska, Maślicka, Kościuszki bądź Poznańska rozpadają się. Ich stan wpływa negatywnie na komfort życia przy nich i przemieszczania się oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Remonty ulic Pomorskiej, Gajowickiej, Zaporoskiej i pl. Staszica były już kiedyś wpisane w Wieloletnich Planach Inwestycyjnych. Maślicka miała przejść modernizację przed Euro 2012. Niestety, skończyło się na obietnicach. Za 200 mln zł można by wyremontować ok. 10 km ulic [2]:

 • Zaporoska 1 km
 • Zielińskiego 0,5 km
 • Kościuszki 2,5 km
 • Maślicka 1,5 km
 • Poznańska 1 km
 • Pomorska + pl. Staszica + Most Osobowicki 2 km
 • Tęczowa 1 km
 • Szczytnicka 0,2 km Dlaczego most miałby być ważniejszy? Tego wyjaśnienia też nie usłyszeliśmy.

Z jakiego powodu tak ważne dla miasta decyzje wciąż zapadają bez pytania o zdanie mieszkańców? Argumenty są nieznane, a motywacje władz całkowicie nieprzejrzyste. Chcemy realizacji obietnicy wyborczej. Chcemy być bliżej władzy i jako mieszkańcy dyskutować o przyszłości Wrocławia. Nie zgadzamy się na to, żeby konsultacje społeczne ograniczano do kwestii przystanku, czy parkowania na kilku ulicach, gdy ponad głowami mieszkańców decydują się sprawy warte setki milionów złotych. Takie postępowanie jest sprzeczne nie tylko z obietnicami władz, ale i z Wrocławską Polityką Mobilności.

Czy prezydent Dutkiewicz i radni Nowoczesnej udowodnią swoje otwarcie na wrocławian? Czekamy na odpowiedź na nasz wniosek.

Koszty na podstawie:
[1] Plan Generalny rozwoju transportu szynowego we Wrocławiu, http://tumw.pl/materialy/Tram_plan_generalny_synteza.pdf
[2] www.wroclaw.pl/ile-kosztuja-remonty-drog-we-wroclawiu

Źródło: http://www.akcjamiasto.org/tramwaj-na-8-osiedlach-remont-10-km-ulic-czy-most-wschodni-co-jest-najpilniejsze/