Loomio

Temat: RÓWNY DOSTĘP DO EDUKACJI ZDALNEJ: Poprawa sieci internetowej

MM Marta Malesińska Public Seen by 238

W wyniku przejścia na naukę zdalną, podobnie jak wiosną, część uczennic i uczniów ma utrudniony dostęp do edukacji lub została wykluczona z systemu.

  • Dzieci z defaworyzowanych środowisk  nie mają dostępu do sprzętu i internetu, często nie mają również niezbędnego wsparcia w domu, które pozwoliłoby im na korzystanie w pełni z nauki zdalnej. Są także dzieci, które w okresie zdalnej nauki nie nawiązują kontaktu ze szkołą i nie wiadomo co się z nimi dzieje.

  • Rząd przez pół roku nie zrobił nic, aby rozwiązać problemy związane ze zdalną edukacją, które były znane już w kwietniu.

  • Władze nie wypełniają obowiązku, który nakłada na nie Konstytucja.

  • Art. 70 Konstytucji RP Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów.


Rozwiązanie :

Natychmiastowe przeprowadzenie kwerendy dotyczącej jakości sieci internetowych w poszczególnych gminach i powiatach;

Jak najszybsze zainicjowanie i dofinansowanie prac nad poprawą jakości łączy internetowych (np. poprzez prowadzenie sieci światłowodowej w tych gminach, które nią nie dysponują);


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze (korzystając z opcji "Komentarz").

WP

Wojtek Podstawka Fri 1 Jan 2021 11:38PM

Raczej dobrze

Zapewnienie dostępu do sieci każdemu mieszkańcowi Polski to zadanie publiczne. Sieć to obecnie medium niemalże równie potrzebne każdemu jak woda czy energia. Jej dostępność zdecyduje o tym jak szybko będziemy się rozwijać jako kraj i społeczeństwo. Proces rozbudowy sieci w Polsce trwa i jest realizowany w ramach POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa). Sama kwerenda "białych plam internetowych" była wstępem do tego programu.

M

Maria Mon 11 Jan 2021 1:01PM

Zdecydowanie dobrze

To rozwiązanie w znacznej mierze usprawni przeprowadzanie zajęć i pozwoli uczniom w pełni w nich uczestniczyć.

Postęp prac nad ulepszaniem sieci należałoby według mnie co jakiś czas kontrolować. Kto Państwa zdaniem powinien się tym zajmować?

MW

Maciej Wilkoszewski Fri 15 Jan 2021 9:29AM

Zdecydowanie dobrze

Zobowiązać firmy korzystające ze wsparcia unijnego do poprawy sieci w szkołach i monitoringu na bieżąco.

Item removed

JG

Jacek Golab Tue 22 Dec 2020 1:33PM

Bez poprawnej edukacji dzieci, nie będzie ReVolucji polski w przyszłości.

J

Jarek.k Tue 22 Dec 2020 9:11PM

Kurcze mam problem. Szanuje Was bardzo. Biore udzial w protestach. Jednak czym wiecej postulatow czytam tym bardxiej dochodze do wniosku ze sa oderwane od rzeczywistosci. Jaki jest tego cel? Jak chcecie zrealizowac taki postulat? Pomijam slusznosc pytam o sposob procedowania. Jest prawie pewne ze zanim dojdzie do jego realuzacji minie kilka lat. Po co to? Czy nie lepiej opierac sie o reguly panstwa prawa. Czy postulaty nie powinny byc realne? Polozenie sieci to m.in. privider, prawo budowlane, projekt zatwierdzenie itd. No chyba ze partyzanyka. Kopie dol zasypuje kabel. Szczere nie wierzę ze sam to pisze. To absurd.

MK

Miłosz Kłosowicz Wed 23 Dec 2020 12:18AM

Postulat dt precyzyjnej diagnozy stanu rzeczy wydaje mi się słuszny i jak najbardziej jest to zadanie dla organów państwa - raczej samorządów. Natomaist budowanie sieci lokalnych to faktycznie nie jest zadanie państwa ale państwo musi tutaj zaingerować (w jakiś sposób) bo "niewidzialana ręka rynku" jak działa to wiemy choćby na przykladzie komunikacji publicznej w Polsce powiatowej. Więc traktujmy ten postulat jako wołanie do organów państwa o uruchomienie takich narzędzi, które ma dospozycji (ramy prawne, dofinansowanie). I żeby te narzędzia zostały użyte w sposób absolutnie transparentny bo to jedno z wielu poletek na ktorym można albo robić kolejną "narodową" propagandę albo przez finansowanie "swoich" samorządów umacniać obecną władzę a nie pomagać wszystkim po równo.

M

Maciek Wed 23 Dec 2020 12:14AM

  1. Analiza dostępności szybkich łącz internetowych musiałaby być zrobiona na poziomie niższym niż gmina, sytuacja często jest zupełnie inna dosłownie kilkaset metrów dalej.

  2. Szybkie łącza nie są potrzebne. Mówimy tu o kilku, kilkunastu Mb/s które wystarczą do nauki, nie kilkuset.

  3. Od strony technicznej jedynym rozwiązaniem które da się wprowadzić bardzo szybko jest dostęp bezprzewodowy, a nie światłowody (a przynajmniej nie w modelu FTTH/FTTB). Operatorzy komórkowi mają wystarczająco rozbudowaną infrastrukturę, a w miejscach gdzie sygnał jest słaby z reguły wystarczy odpowiednie urządzenie dostępowe z anteną kierunkową. Istnieje sposób właściwie na każdą "białą plamę".

  4. Organ prowadzący szkołę mógłby zawrzeć elastyczną umowę ramową z operatorem komórkowym na X kart SIM, ograniczonych do max 10 Mb/s bez limitu transferu danych. Karty mogłyby być do dyspozycji rodziców którzy ich potrzebują, po szybkiej weryfikacji przez szkołę.

  5. Co do sprzętu, na podstawie konkretnego adresu można dość łatwo określić czy potrzebny jest zestaw "stacjonarny" LTE czy wystarczy stary smartfon udostępniający połączenie internetowe – w tym drugim przypadku zbiórka niepotrzebnego sprzętu m większy sens niż zakup nowego przez szkoły czy gminy. Jedna ogarnięta osoba na szkołę (np. ktoś z lokalnego sklepiku z komórkami) powinna dać radę pomóc wszystkim potrzebującym wsparcia technicznego.

KK

Kuba K. Wed 10 Feb 2021 10:35AM

Maćku,

co do ptk. pierwszego - jak myślisz, w jaki sposób można to przeprowadzić?

Item removed

Load More