Loomio

Temat: DOŚĆ REPRESJI WOBEC UCZENNIC, STUDENTEK I NAUCZYCIELI: Przestrzeganie prawa

MM Marta Malesińska Public Seen by 224

W związku z udziałem w Strajku Kobiet manifestowanym poprzez umieszczenie w zdjęciach profilowych symbolu Strajku lub udział w demonstracjach i innych formach protestu, część uczennic, uczniów, studentek, studentów, a także nauczycielek i nauczycieli jest szykanowanych. Przemysław Czarnek potępia uczestniczki i uczestników protestów i nakazuje kuratoriom zbieranie informacji o pracownikach szkół zachęcających do protestów, co służy zastraszaniu protestujących. Uczelniom, które wspierają protest poprzez np. usprawiedliwianie nieobecności w dniu strajku, grozi odebraniem pieniędzy. Jednocześnie niektórzy dyrektorzy, nauczyciele i wykładowcy, zachęceni wypowiedziami ministra, stosują wobec uczennic, uczniów, studentek i studentów represje w postaci wyrzucania lub niedopuszczania do udziału w zajęciach czy gróźb dotyczących obniżenia oceny z zachowania lub przedmiotu.

Stop zastraszaniu!


Rozwiązanie: 
Egzekwowanie przestrzegania obowiązującego prawa.

  • Art. 54 Konstytucji RP, który zapewnia każdemu wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji

  • Art. 53 Konstytucji RP który zapewnia każdemu wolność myśli, sumienia i wyznania

  • Art. 47 Konstytucji RP który stanowi, że każdy ma prawo do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego, czci i dobrego imienia oraz do decydowania o swoim życiu osobistym

  • Art. 32 Konstytucji RP, który stanowi, że wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny

  • Art. 57 Konstytucji RP, który każdemu zapewnia wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich 

  • Art. 51 Konstytucji RP, który stanowi, że władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym Art. 1 ustawy Prawo Oświatowe, który stanowi, że system oświaty zapewnia kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych

  • Art. 6 Karty Nauczyciela, który stanowi, że nauczyciel zobowiązany jest kształcić i wychowywać młodzież w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka

  • art. 12 Konwencji o ochronie praw dziecka, który gwarantuje swobodę wyrażania własnych poglądów we wszystkich sprawach które go dotyczą

  • art. 29 Konwencji o Prawach Dziecka który stanowi: Państwa-Strony są zgodne, że nauka dziecka będzie ukierunkowana na: a) rozwijanie w jak najpełniejszym zakresie osobowości, talentów oraz zdolności umysłowych i fizycznych dziecka; b) rozwijanie w dziecku szacunku dla praw człowieka i podstawowych swobód oraz dla zasad zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.

  • Preambuła ustawy Prawo Oświatowe, która stanowi, że szkołą winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

Obowiązujące przepisy jednoznacznie stoją po stronie osób, które wspierają protesty w różnej formie (udział lub organizacja demonstracji, noszenie symboli Strajku Kobiet, wywieszanie plakatów i flag, wyrażanie swojego zdania na temat protestów podczas dyskusji czy używanie logo Strajku Kobiet w zdjęciu profilowym). Ani uczennice i uczniowie, ani nauczycielki i nauczyciele nie mogą, w świetle obowiązującego prawa być szykanowani za manifestowanie swoich poglądów. Przestrzeganie prawa powinno być egzekwowane. OSK służy pomocą prawną w tym zakresie.


Poniżej możesz:

  • ocenić tę propozycję rozwiązania (odpowiadając na pytanie w ankiecie),

  • skomentować tę propozycję rozwiązania lub zaproponować własne rozwiązanie w tym obszarze(korzystając z opcji "Komentarz").

R

Roman Thu 24 Dec 2020 1:25AM

Zdecydowanie źle

Przestrzeganie prawa jako rozwiązanie??? Przecież to jest coś oczywistego i podstawowego. Zresztą rozwiązanie problemu powinno wskazywać, JAK skłonić do przestrzegania prawa tych, którzy je lekceważą, a nie ograniczać się do stwierdzenia, że prawo powinno być przestrzegane. To nie jest żadne rozwiązanie, to truizm.

AK

Adam Kalbarczyk Thu 24 Dec 2020 11:44AM

Raczej dobrze

Celem powinno być wyegzekwować przestrzeganie tych przepisów od szkół, które je łamią. W fundacji, którą kieruję, konsultujemy się obecnie z prawnikami, jak wymusić zmiany w regulacjach wewnątrzszkolnych, ograniczających wolność wyrażania poglądów przez uczniów. Od trzech dyrektorów lubelskich szkół zażądaliśmy wyjaśnień podsatw prawnych tych ograniczeń w trybie dostępu do informacji publicznej. Gdy wypracujemy model walki z tym łamaniem prawa, opublikuję je także tutaj.

J

Jacek_H Thu 24 Dec 2020 2:33PM

Raczej dobrze

Raczej dobrze, bo nie ma postulatu.

Wiem, że istnieje art. 6 Karty Nauczyciela, ale Kuratoria robią postępowania dyscyplinarne nauczycielom za uczestniczenie w zgromadzeniach. więc postulat by się przydał. np. petycja do ministra w tej sprawie, żeby pokazać ile osób jest za.

JL

Józef Lorski Fri 25 Dec 2020 5:30PM

Ani dobrze, ani źle

Raczej chodzi o wybór metod, które pozwolą się bronić przed represjami i będa w miarę skuteczne. Gwarancje konstytucyjne może i są wystarczajace, ale i one podlegają interpretacjom, o czym świadczą konkretne zapisy w ustawach.

MG

Mateusz Gierszewski Fri 25 Dec 2020 9:20PM

Ani dobrze, ani źle

To nawet nie jest rozwiązanie.

MW

Maciej Wilkoszewski Sun 27 Dec 2020 8:36AM

Raczej dobrze

Ale to nie jest rozwiązanie. Pisowcy też przywołują jakieś artykuły lub paragrafy, motając i kłamiąc, a potem się to wszystko rozmywa w niby dyskusji, zwykle jałowej. Może tylko 54 i 57 razem jako credo nie do dyskusji, dewiza bez żadnego "ale" , hasło-dogmat do wykucia na blachę, zwłaszcza przez funkcjonariuszy, ale tu jestem pesymistą, nie widzę sposobu, bo to dotyczy <102.

MC

Marta Ciesielska Sun 27 Dec 2020 8:14PM

Ani dobrze, ani źle

Chyba trudno będzie zastosować to rozwiązanie, skoro nie mamy na nie za bardzo wpływu. Skoro teraz rządzący nie szanują konstytucji to jak ich przekonać, by jednak zaczęli ją szanować w kontekście nauczycieli?

J

Jan Thu 31 Dec 2020 4:39PM

Zdecydowanie dobrze

moc w nas

W

Weronika Mon 4 Jan 2021 9:00AM

Raczej dobrze

Ważne jest, aby osoby szykanowane lub potencjalnie szykanowane znały swoje prawa, a i (potencjalnie) szykanującym przyda się przypomnienie, gdzie są granice ich władzy. Dlatego warto byłoby przeprowadzić kampanię informacyjną w szkołach i na uczelniach. Sama prowadzę zajęcia na uniwersytecie i chętnie wywieszę na platformie moich zajęć zdalnych ulotkę z takimi informacjami, a kiedy wrócą zajęcia stacjonarne -- plakat papierowy na wydziale.

M

Maria Mon 11 Jan 2021 12:44PM

Raczej dobrze

Bardzo dobry pomysł, mający szanse powodzenia. Z tym że na wygranie spraw dotyczących nieprzestrzegania obowiązującego prawa obywatel może liczyć tylko przed sądem niezależnym. Jeszcze trochę ich mamy, ale przecież nie sposób przewidzieć, przed jakim sądem będzie się toczyło postępowanie w sprawie danej osoby. W sądzie podległym rządowi prawnicy niezależni mogą przegrać.

Load More